Home

About Us

Provincials

Schedules

Sevens

Scholarships

Zone Contacts

Lower Mainland - AAA Tier 1 Schedule
main-2017-35.jpg

2017 Schedule and Results

  Week 1

Away

Score

Home

Score

Venue

KO

Details

 Monday March 6

 Carson Graham 27 (+1)
 Kitsilano 5  Kitsilano 4:00 PM  Regular Season

 Tuesday March 7

 Handsworth 44 (+1)
 Lord Byng 5  Camosun Park 4:00 PM  Regular Season

 Wednesday March 8

Argyle 7
St. George's 66 (+1)  St. George's 4:00 PM  Regular Season

Week 2

Away

Score

Home

Score

Venue

KO

Details

 Wednesday March 29

 SGS Filton 34  St. George's 3  St. George's 4:00 PM

 Touring Exhibition

 Wednesday March 29

 Argyle 14 (+1) Handsworth 15  Handsworth 4:00 PM  Regular Season

 Thursday March 30

 Lord Byng 5  Carson Graham 64 (+1)  Lucas Centre 4:00 PM  Regular Season

 Thursday March 30

 Kitsilano 28 (+1) West Vancouver 17  West Vancouver 4:00 PM  Regular Season

 Saturday April 1

Truro College 52 St. George's 7  St. George's 4:00 PM  Touring Exhibition

  Week 3

Away

Score

Home

Score

Venue

KO

Details

 Tuesday April 4

 St. George's 13  Carson Graham 10 (+1)  Lucas Centre 4:00 PM

 Regular Season

 Tuesday April 4

 Handsworth 40 (+1)  West Vancouver 3  West Vancouver 4:30 PM

 Regular Season

 Tuesday April 4

 Argyle 23 Burnaby Central 17 (+1)  Burnaby Lake 4:00 PM

 Regular Season

 Thursday April 6

 Lord Byng 17 Kitsilano 15 (+1)  Kitsilano 4:00 PM

 Regular Season

 Friday April 7

 Lord Tweedsmiur 0 Handsworth 72  Swangard Stadium 5:30 PM

 Cross Regional Series

 Friday April 7

 Terry Fox 19 Argyle 24  Swangard Stadium 7:00 PM

 Cross Regional Series

 Friday April 7

 Carson Graham 33 Yale 21  Rotary Stadium 6:30 PM

 Cross Regional Series

  Week 4

Away

Score

Home

Score

Venue

KO

Details

 Tuesday April 11

West Vancouver 0 St. George's 83 (+1)  St. George's 4:00 PM

 Regular Season

 Thursday April 13

 West Vancouver 26 (+1)  Burnaby Central 12  Burnaby Lake 4:00 PM  Regular Season

 Thursday April 13

Epping Boys School 14 St. George's 17  St. George's 4:00 PM

 Touring Exhibition

 Thursday April 13

Kitsilano 7 Handsworth 38 (+1)  Handsworth 4:00 PM

 Regular Season

 Thursday April 13

Argyle 37 (+1) Lord Byng 12  Camosun Park 4:00 PM

 Regular Season

  Week 5

Away

Score

Home

Score

Venue

KO

Details

 Thursday April 20 Burnaby Central 24 (+2) Lord Byng 27 (+1)  Camosun Park 4:00 PM

 Regular Season

 Thursday April 20 Argyle 21 West Vancouver 19 (+1)  West Vancouver 4:00 PM

 Regular Season

 Thursday April 20 Carson Graham 19 (+1) Handsworth 24  Handsworth 4:00 PM

 Regular Season

  Week 6

Away

Score

Home

Score

Venue

KO

Details

 Tuesday April 25

 Lord Byng 15  St. George's 71 (+1)  St. George's 4:00 PM

 Regular Season

 Wednesday April 26

 Burnaby Central 0 Handsworth 62 (+1)  Handsworth 4:00 PM

 Regular Season

 Thursday April 27

Kitsilano 14  Argyle 16  Argyle 4:00 PM

 Regular Season

 Thursday April 27

 Carson Graham 60 (+1)  West Vancouver 0  West Vancouver 4:00 PM

 Regular Season

 Saturday April 29

 St. George's 0  Shawnigan Lake 36  Shawnigan Lake 12:00 PM

 Cross Regional Series

  Week 7

Away

Score

Home

Score

Venue

KO

Details

 Tuesday May 2 Handsworth 8  St. George's 56 (+1)  St. George's 4:00 PM

 Regular Season

 Tuesday May 2 Argyle 3 Carson Graham 32 (+1)
 Lucas Centre 4:00 PM

 Regular Season

 Tuesday May 2 West Vancouver 27 (+1) Lord Byng 46 (+1)
 Camosun Park 4:00 PM

 Regular Season

 Tuesday May 2 Burnaby Central 0 Kitsilano 48 (+1)  Kitsilano 4:00 PM

 Regular Season

 Friday May 5 Carson Graham 22 Oak Bay 33  Centennial Stadium 4:15 PM

 Cross Regional Series

 Friday May 5 Handsworth 0 Shawnigan Lake 116
Shawnigan Lake 5:30 PM

 Cross Regional Series

 Friday May 5 St. George's 36 Yale 10 Rotary Stadium 6:30 PM

 Cross Regional Series

 Friday May 5 Argyle 12 Elgin Park 14
Elgin Park 4:00 PM

 Cross Regional Series

 Week 8

Away

Score

Home

Score

Venue

KO

Details

 Thursday May 11 A: Burnaby Central (9) Default A: West Vancouver (8) 20  Klahanie Field #2 3:15 PM

 Quarter Final

 Thursday May 11 D: Sentinel (5) 7 D: Argyle (4) 22
 Klahanie Field #1 2:00 PM

 Quarter Final

 Thursday May 11 C: Kitsilano (7) 5 C: Handsworth (2) 17  Klahanie Field #1 3:15 PM

 Quarter Final

 Thursday May 11 B: Lord Byng (6) 10 B: Carson Graham (3) 75  Klahanie Field #1 4:30 PM

 Quarter Final

  Week 9

Away

Score

Home

Score

Venue

KO

Details

 Monday May 15 E: West Vancouver 29
E: Sentinel 7  St. George's #1 3:15 PM

 Repecharge Semi Final

 Monday May 15 F: Kitsilano 24 F: Lord Byng 13  St. George's #2 3:15 PM

 Repecharge Semi Final

 Monday May 15 G: Argyle 7* G: St. George's (1) 22*  St. George's #1 4:30 PM

 Semi Final

 Monday May 15 H: Carson Graham 19
H: Handsworth 8  St. George's #2 5:00 PM

 Semi Final

 Thursday May 18 West Vancouver 14 Kitsilano 47  St. George's #2 4:00 PM

 Repecharge Final (5/6)

 Thursday May 18 Argyle 19 Handsworth 30  St. George's #1 4:00 PM

 Consolation Match (3/4)

 Thursday May 18 Carson Graham 21 St. George's 43  Brockton Oval 4:15 PM

 NZ Shield Final