Home

About Us

Provincials

Schedules

Sevens

Scholarships

Zone Contacts

Resources

Archives - Past Sevens Seasons

bcssru 2019 top

main-2019-65.jpg

HTML clipboard

Invitational 'Sevens' - April 16 and 17, 2005
.

Saturday, April 16, 2005
Time Field #1 Field #2
12:00 Rockridge vs Robert Bateman G.P.Vanier vs Kelowna Christian
12:20 Carson Graham vs West Vancouver Oak Bay vs Prince of Wales
12:40 Clarence Fulton vs Mt. Douglas St. George's vs Alpha
1:00 Shawnigan Lake vs Columneetza Collingwood vs South Kamloops
1:30 G.P.Vanier vs Alpha Rockridge vs Mt. Douglas
1:50 Oak Bay vs South Kamloops Carson Graham vs Columneetza
2:10 St. George's vs Kelowna Christian Clarence Fulton vs Robert Bateman
2:30 Collingwood vs Prince of Wales Shawnigan Lake vs West Vancouver
3:00 Mt. Douglas vs Robert Bateman Kelowna Christian vs Alpha
3:20 West Vancouver vs Columneetza South Kamloops vs Prince of Wales
3:40 Rockridge vs Clarence Fulton St. George's vs G.P.Vanier
4:00 Shawnigan Lake vs Carson Graham Oak Bay vs Collingwood
bottom-spacer

Pool 'A'
Final Winner
Rockridge 47
Robert Bateman 0
bottom-spacer
Clarence Fulton 17
Mt. Douglas 12
bottom-spacer
Mt. Douglas 40
Robert Bateman 14
bottom-spacer
Rockridge 31
Clarence Fulton 14
bottom-spacer
Rockridge 17
Mt. Douglas 5
bottom-spacer
Clarence Fulton 12
Robert Bateman 37
bottom-spacer
Pool 'C'
Final Winner
Carson Graham 12
West Vancouver 24
bottom-spacer
Shawnigan Lake 50
Columneetza 0
bottom-spacer
West Vancouver 43
Columneetza 12
bottom-spacer
Shawnigan Lake 21
Carson Graham 19
bottom-spacer
Carson Graham 32
Columneetza 0
bottom-spacer
Shawnigan Lake 12
West Vancouver 12
bottom-spacer
Pool 'B'
Final Winner
G.P.Vanier 27
Alpha 5
bottom-spacer
St. George's 43
Kelowna Christian 7
bottom-spacer
G.P.Vanier 27
Kelowna Christian 14
bottom-spacer
St. George's 44
Alpha 0
bottom-spacer
Kelowna Christian 36
Alpha 12
bottom-spacer
St. George's 26
G.P.Vanier 7
bottom-spacer
Pool 'D'
Final Winner
Oak Bay 12
South Kamloops 14
bottom-spacer
Collingwood 14
Prince of Wales 17
bottom-spacer
Oak Bay 14
Prince of Wales 7
bottom-spacer
Collingwood 7
South Kamloops 24
bottom-spacer
South Kamloops 36
Prince of Wales 5
bottom-spacer
Oak Bay 22
Collingwood 0
bottom-spacer

'Bowl and Shield' Competition
Final Winner
Robert Bateman 31
Collingwood 21
bottom-spacer
Kelowna Christian 31
Columneetza 7
bottom-spacer
'Bowl and Shield' Competition
Final Winner
Carson Graham 36
Alpha 0
bottom-spacer
Prince of Wales 14
Clarence Fulton 17
bottom-spacer

'Shield' - Semi-Finals
Final Winner
Collingwood 7
Columneetza 0
bottom-spacer
'Shield' - Semi-Finals
Final Winner
Alpha 5
Prince of Wales 27
bottom-spacer

'Shield' Championship

Final Winner
Collingwood 22
Prince of Wales 15
bottom-spacer

'Bowl and Shield' Competition
Final Winner
Robert Bateman 31
Collingwood 21
bottom-spacer
Kelowna Christian 31
Columneetza 7
bottom-spacer
'Bowl and Shield' Competition
Final Winner
Carson Graham 36
Alpha 0
bottom-spacer
Prince of Wales 14
Clarence Fulton 17
bottom-spacer

'Bowl' - Semi-Finals
Final Winner
Robert Bateman 17
Kelowna Christian 7
bottom-spacer
'Bowl' - Semi-Finals
Final Winner
Carson Graham 14
Clarence Fulton 12
bottom-spacer

'Bowl' Championship

Final Winner
Carson Graham 26
Robert Bateman 19
bottom-spacer

'Cup and Plate' Competition
Final Winner
Rockridge 17
Oak Bay 7
bottom-spacer
St. George's 28
West Vancouver 12
bottom-spacer
'Cup and Plate' Competition
Final Winner
Shawnigan Lake 29
G.P.Vanier 5
bottom-spacer
South Kamloops 32
Mt. Douglas 7
bottom-spacer

'Plate' - Semi-Finals
Final Winner
Oak Bay 17
West Vancouver 10
bottom-spacer
'Plate' - Semi-Finals
Final Winner
G.P.Vanier 17
Mt. Douglas 12
bottom-spacer

'Plate' Championship

Final Winner
Oak Bay 14
G.P.Vanier 7
bottom-spacer

'Cup and Plate' Competition
Final Winner
Rockridge 17
Oak Bay 7
bottom-spacer
St. George's 28
West Vancouver 12
bottom-spacer
'Cup and Plate' Competition
Final Winner
Shawnigan Lake 29
G.P.Vanier 5
bottom-spacer
South Kamloops 32
Mt. Douglas 7
bottom-spacer

'Cup' - Semi-Finals
Final Winner
St. George's 17
Rockridge 12
bottom-spacer
'Cup' - Semi-Finals
Final Winner
Shawnigan Lake 21
South Kamloops 7
bottom-spacer

'Cup' Championship - Bronze Medal

Final Winner

Rockridge 37
South Kamloops 7
bottom-spacer

'Cup' Championship - Gold and Silver Medal

Final Winner

St. George's 12

Shawnigan Lake 7
bottom-spacer

 

 


Most Sportsmanlike Team (Peter Clarke Trophy): South Kamloops