Home

About Us

Provincials

Schedules

Sevens

Scholarships

Zone Contacts

Resources

Archives - Past Sevens Seasons

bcssru 2019 top

main-2019-42.jpg
HTML clipboard
Invitational 'Sevens' - April 21 and 22, 2001
.
Pool 'A'
Final Winner
Penticton 31
St. Michaels University 7
Abbotsford 37
St. Michaels University 0
Abbotsford 35
Point Grey 24
Point Grey 22
St. Michaels University 0
Penticton 19
Abbotsford 7
Penticton 17
Point Grey 15
Pool 'C'
Final Winner
Kitsilano 'A' 38
Ladysmith 7
Kitsilano 'A' 22
Sa-Hali 0
Kitsilano 'A' 45
Cowichan 0
Ladysmith 24
Sa-Hali 5
Ladysmith 20
Cowichan 12
Sa-Hali 22
Cowichan 19
Pool 'E'
Final Winner
Shawnigan Lake 'A' 40
Salmon Arm 0
Shawnigan Lake 'A' 29
Prince of Wales 0
Shawnigan Lake 'A' 19
Sardis 7
Prince of Wales 33
Salmon Arm 0
Prince of Wales 17
Sardis 17
Sardis 17
Salmon Arm 5
Pool 'B'
Final Winner
Handsworth 29
Magee 7
Handsworth 43
Gleneagle 0
Handsworth 36
Claremont 0
Magee 26
Claremont 12
Magee 28
Gleneagle 12
Gleneagle 17
Claremont 10
Pool 'D'
Final Winner
West Vancouver 19
Shawnigan Lake 'B' 10
West Vancouver 26
Argyle 21
West Vancouver 5
Johnston Heights (Default) 0
Shawnigan Lake 'B' 40
Argyle 12
Shawnigan Lake 'B' 5
Johnston Heights (Default) 0
Argyle 5
Johnston Heights (Default) 0
Pool 'F'
Final Winner
Oak Bay 24
St. George's 5
St. George's 29
Kitsilano 'B' 0
Oak Bay 45
H.J. Cambie 5
H.J. Cambie 19
Kitsilano 'B' 12
H.J. Cambie 12
St. George's 12
Oak Bay 29
Kitsilano 'B' 0

'Bowl' Competition
Final Winner
Salmon Arm 12
Sa-Hali 10
St. Michaels University 12
Claremont 5
Cowichan 22
Sa-Hali 0
Cowichan 27
Claremont 0
'Bowl' Competition
Final Winner
Kitsilano 'B' 10
Cowichan 5
Gleneagle 5
Johnston Heights (Default) 0
Claremont 5
Johnston Heights (Default) 0

'Bowl' - Semi-Finals
Final Winner
Kitsilano 'B' 36
Salmon Arm 5
'Bowl' - Semi-Finals
Final Winner
St.Michaels University 15
Gleneagle 5

'Bowl' Championship
Final Winner
St. Michaels University 14
Kitsilano 'B' 0

'Plate' Competition
Final Winner
Magee 21
Point Grey 17
St. George's 21
H.J. Cambie 12
Point Grey 5
Sardis (Default) 0
H.J. Cambie 26
Point Grey 10
'Plate' Competition
Final Winner
Prince of Wales 5
Sardis (Default) 0
Ladysmith 17
Argyle 7
H.J. Cambie 14
Argyle 7

'Plate' - Semi-Finals
Final Winner
St. George's 12
Ladysmith 5
'Plate' - Semi-Finals
Final Winner
Prince of Wales 22
Magee 0

'Plate' Championship
Final Winner
St. George's 17
Prince of Wales 0

'Cup' Competition
Final Winner
Penticton 21
Shawnigan Lake 'B' 5
Shawnigan Lake 'A' 22
West Vancouver 10
Handsworth 31
Shawnigan Lake 'B' 0
Handsworth 22
West Vancouver 14
'Cup' Competition
Final Winner
Kitsilano 27
Handsworth 10
Oak Bay 22
Abbotsford 0
West Vancouver 7
Abbotsford 0

'Cup' - Semi-Finals
Final Winner
Kitsilano 'A' 33
Penticton 0
'Cup' - Semi-Finals
Final Winner
Oak Bay 40
Shawnigan Lake 'A' 0

'Cup' Championship - Bronze Medal
Final Winner
Shawnigan Lake 'A' [click for photo] 38
Penticton 10

'Cup' Championship - Gold and Silver Medal
Final Winner
Oak Bay [click for photo] 10
Kitsilano 'A' [click for photo] 0