Home

About Us

Provincials

Schedules

Sevens

Scholarships

Zone Contacts

Resources

Archives - Past Sevens Seasons

bcssru 2019 top

main-2019-50.jpg

HTML clipboard

Invitational 'Sevens' - April 15 and 16, 2000
.
Pool 'A'
Final Winner
Shawnigan Lake 'A' 38
Kitsilano 12
Kitsilano 20
H.J. Cambie 13
Shawnigan Lake 'A' 19
Centennial 0
Shawnigan Lake 'A' 43
H.J. Cambie 10
Kitsilano 34
Centennial 0
H.J. Cambie 26
Centennial 5
Pool 'C'
Final Winner
Robert Bateman 41
Point Grey 0
G.P. Vanier 26
Handsworth 5
Handsworth 19
Robert Bateman 15
Robert Bateman 36
G.P. Vanier 12
Handsworth 24
Point Grey 7
G.P. Vanier 19
Point Grey 7
Pool 'E'
Final Winner
Oak Bay 25
Prince of Wales 0
Shawnigan Lake 'B' 22
Penticton 10
Shawnigan Lake 'B' 10
Prince of Wales 10
Oak Bay 41
Penticton 0
Oak Bay 50
Shawnigan Lake 'B' 0
Prince of Wales 12
Pentiction 10
Pool 'B'
Final Winner
Magee 34
Salmon Arm 7
Clarence Fulton 22
Salmon Arm 0
Magee 20
Cowichan 5
Magee 19
Clarence Fulton 10
Cowichan 20
Salmon Arm 15
Cowichan 12
Clarence Fulton 5
Pool 'D'
Final Winner
Lord Byng 31
Argyle 0
Abbotsford 17
Williams Lake 15
Williams Lake 12
Lord Byng 7
Lord Byng 22
Abbotsford 7
Williams Lake 42
Argyle 0
Abbotsford 43
Argyle 0
Pool 'F'
Final Winner
St. George's 36
Britannia 5
West Vancouver 19
Kalamalka 5
West Vancouver 19
Britannia 0
St. George's 29
Kalamalka 0
St. George's 17
West Vancouver 12
Kalamalka 50
Britannia 0

'Bowl' Competition
Final Winner
Clarence Fulton 14
Centennial 0
Penticton 17
Britannia 0
Salmon Arm 17
Centennial 7
Salmon Arm 29
Argyle 7
'Bowl' Competition
Final Winner
Point Grey 17
Salmon Arm 10
H.J. Cambie 12
Argyle 0
Argyle 12
Britannia 5

'Bowl' - Semi-Finals
Final Winner
Point Grey 17
Clarence Fulton 10
'Bowl' - Semi-Finals
Final Winner
H.J. Cambie 19
Penticton 12

'Bowl' Championship
Final Winner
Point Grey 17
H.J. Cambie 0

'Plate' Competition
Final Winner
Lord Byng 34
Prince of Wales 0
Shawnigan Lake 'B' 19
Cowichan 7
West Vancouver 28
Prince of Wales 14
West Vancouver 24
Kalamalka 10
'Plate' Competition
Final Winner
Handsworth 15
West Vancouver 10
G.P. Vanier 34
Kalamalka 5
Kalamalka 22
Cowichan 7

'Plate' - Semi-Finals
Final Winner
Lord Byng 21
Handsworth 5
'Plate' - Semi-Finals
Final Winner
G.P. Vanier 17
Shawnigan Lake 'B' 12

'Plate' Championship
Final Winner
Lord Byng 29
G.P. Vanier 5

'Cup' Competition
Final Winner
Shawnigan Lake 'A' 15
Kitsilano 0
Oak Bay 22
Williams Lake 0
Kitsilano 12
Magee 7
Kitsilano 23
Williams Lake 21
'Cup' Competition
Final Winner
Robert Bateman 22
Magee 7
Abbotsford 14
St. George's 12
Williams Lake 21
St. George's 17

'Cup' - Semi-Finals
Final Winner
Robert Bateman 33
Shawnigan Lake 'A' 14
'Cup' - Semi-Finals
Final Winner
Oak Bay 31
Abbotsford 0

'Cup' Championship - Bronze Medal
Final Winner
Shawnigan Lake 'A' 24
Abbotsford 14

'Cup' Championship - Gold and Silver Medal
Final Winner
Oak Bay 19
Robert Bateman 10