Home

About Us

Provincials

Schedules

Sevens

Scholarships

Zone Contacts

Resources

South Vancouver Island - AAA/AA Schedule
icon twitter
bcssru 2019 top
main-2018-104.jpg

Premier League (1 team)

  • Oak Bay

Senior Tier 1 (4 teams, 1 exhibition)

  • Claremont
  • SMUS
  • Belmont
  • GNS
  • Reynolds (exhibition)

4 points for a win
2 points for a draw
1 bonus point for scoring four or more tries
1 bonus point when losing by seven or fewer points

Important Dates:

  • THURSDAY, MARCH 14 - SD62 7s at Westhills Stadium
  • FRIDAY, APRIL 5 – STADIUM SERIES ROUND 1
  • THURSDAY, APRIL 11- SATURDAY, APRIL 13 - Scrumfest @ Claremont
  • SATURDAY, APRIL 27-SUNDAY, APRIL 28 - Boys BC 7’s (Tier 1&2) @ St. Georges
  • FRIDAY, MAY 3 - STADIUM SERIES ROUND 2
  • THURSDAY, MAY 16 - Sr City Finals (Community Bowl, Col. Hodgkins, Howard Russell @ SMUS or Westhills)
  • WEDNESDAY, MAY 29, 30, JUNE 1 - Sr BC Championships @ Abbotsford, Rotary Stadium

  

 Date

Away

Scr

 Home

Scr

 Venue

 KO

 Details

Thu Mar 7

Brentwood

 

 Oak Bay

 

 Oak Bay

 

 Exhibition

Thu Mar 7

Shawnigan 2nd XV

 

 SMUS

 

SMUS

 

 Exhibition

Thu Mar 7

GNS

 

Reynolds

 

Reynolds

 

 Exhibition

Thu Mar 7

Claremont

30

Belmont

5

Belmont

 

 Exhibition

Mon Mar 11

GP Vanier

25

Belmont

0

Belmont

 

 Exhibition

Tue Mar 12

SMUS

 

SMUS

 

SMUS

 

 Exhibition

Tue Mar 12

Oak Bay

 

UVIC

 

UVIC

 

 Exhibition

Tue Mar 12

Claremont

24

NDSS

20

Nanaimo

 

Exhibition

Fri Apr 5

Carson Graham

 

Oak Bay

 

UVIC Stadium

2:30pm

 SS1

Fri Apr 5

Claremont

 

Robert Bateman

 

UVIC Stadium

4:00pm 

 SS1

Fri Apr 5

Charles Tupper

 

GNS

 

UVIC – Wallace

4:00pm

 SS1

Fri Apr 5

Brentwood

 

 SMUS

 

UVIC- Wallace

 5:30pm

SS1

Fri Apr 5

RE Mountain

 

Belmont

 

SSAP #2

 

SS1

Mon Apr 8

Holy Trinity

 

Belmont

 

Belmont

 

Exhibition

Fri Apr 12

Oak Bay

 

Shawnigan

 

Shawnigan

 

Premier

Sat Apr 13

Collingwood

 

SMUS

 

SMUS

 

 League

Tue Apr 16

Claremont

 

GNS

 

GNS

 

 League

Tue Apr 16

Oak Bay

 

Earl Marriott

 

Earl Marriott

 

 Premier

Thu Apr 18

Belmont

 

Claremont

 

Claremont

 

League

Tue Apr 23

GNS

 

SMUS

 

GNS

 

League

Thu Apr 25

Belmont

 

Reynolds

 

Reynolds

 

Exhibition

Tue Apr 30

Belmont

 

GNS

 

GNS

 

League

Fri May 3

Claremont

 

TBD

 

TBD

 

SS2

Fri May 3

Belmont

 

TBD

 

TBD

 

SS2

Fri May 3

GNS

 

TBD

 

TBD

 

SS2

Sat May 4

Oak Bay

 

SMUS

 

TBD

3:45pm 

Boot Game

Tue May 7

SMUS

 

Claremont

 

Claremont

 

League

Thu May 9

Brentwood

 

SMUS

 

Brentwood

 

Exhibition

Thu May 9

Reynolds

 

GNS

 

GNS

 

Exhibition

Thu May 9

St. George’s

 

Oak Bay

 

UVIC Wallace

 

Premier

Mon May 13

SMUS

 

Belmont

 

Belmont

 

League

Thu May 16

Playoffs

 

TBD

 

TBD

 

Playoffs

Thu May 16

Playoffs

 

TBD

 

TBD

 

Playoffs

Thu May 16

Playoffs

 

TBD

 

TBD

 

Playoffs

Thu May 23

Playoffs

 

TBD

 

TBD

 

Playoffs

Thu May 23

Playoffs

 

TBD

 

TBD

 

Playoffs


SCHEDULE NOTES

  1. Premier matchups, as much as possible, will feature 1st XV, 2nd XV and Junior XV
  2. League, Playoff, Cup and Island information

The top Tier 1 league finisher will play vs Oak Bay for the Howard Russell Cup on May 16. The winner of this game, if a AAA school, will represent the South Island vs North Island AAA1 on Thursday, May 23. Both the Island AAA final winner and loser will/may qualify directly for the BC AAAA (Open) Tournament. The loser will qualify directly for the BC AAA Tier 1 Tournament.

If either SMUS or GNS, as AA schools, qualify for the Howard Russell Cup final, win or lose they will represent the South Island as AA1 seed vs North Island AA1 on Thursday, May 23. Both Island AA finalists will qualify directly for the BC AA Tier 1 Tournament.

The second and third place Tier 1 league finishers will play for the Colonel Hodgkins Cup on May 16. Both the winner and loser will then play May 23 in the South Island-North Island AA or AAA crossovers matches.

The fourth place Tier 1 league finisher will either have a bye on May 16 (or play Reynolds for the Community Bowl), but then play a South Island- North Island crossover match on May 23

Results from Lower Island Junior league games and playoffs then will be used to determine the two top teams.

LVISSAA Junior semi finals will take place on May 8. The league winner will host league 4, while league 2 will host league 3. The respective winners will meet May 13 at a venue tbc. Both teams will advance to the Island tournament, with 1 vs 2 crossover zone semi-finals vs North Island scheduled for May 16. The two semi-final winners will then play either May 21 or 23 in the Island Junior final. Both teams will qualify for the eight team BC Junior Tournament quarterfinals on Saturday, May 25, to be hosted on Vancouver Island.

The BC Junior tournament will then conclude May 29-31 in Abbotsford. The four quarterfinal winners will comprise the Final 4.